Yeni webshopum açıldı! Sizde buyrun

25 Şubat 2012 Cumartesi

fırfırlı atkı ve bere


Evde ki herkese birer ikişer atkı  ve bere ördükten sonra, kışın resmen sonuna gelmeden nihayet sıra bana geldi.   Geçen gün bir yün buldum, çok hoşuma gitti kızlara birşeyler yaparım diye aldım. Ama kızların ikisine de beğendiremeyince bütün kışı atkısız ve beresiz geçirdiğim geldi aklıma ve bu sefer kendime birşeyler yapmaya karar verdim. Bu yünü ilk defa kullandığım için atkıyı yaparken başta biraz zorlandım, ama nasıl yapacağımı bulduktan sonra çok çabuk ilerledi.
Yapılış:

Atkı:


file yünü önce açtırdım
Tığımı üst kısmına batıp, tığımın üstüne ilmek aldım. Az ilerisine  tekrar batıp tekrar ilmek aldım. İkinci aldığım ilmeği sık iğne örer gibi birincinin içinden geçirdim. 
Bir önce ki resimde yaptığım sık iğneyi tığımda beklettim ve aynı işlemi tığımda bekleyen 6 ilmek olana kadar devam ettim.
6 tane olduktan sonra bir daha batıp ilmek aldım ve bu sefer hepsinin birden içinden geçirdim. 3 sık iğne yaptıktan sonra tekrar baştan başladım. Boynuma 3 defa dolandıktan sonra biraz sarkacak boya kadar devam ettim.

Bere:

Bu sefer yünü açtırmadan kullandım. 
1. sıra: bir zincir çekip içine 10 trabzan çektim.
2. sıra: her deliğe 2 trabzan çekerek turu tamamladım.
3-5. sıra: ilk deliğe 2 trabzan sonra ki 2 deliğe 1 trabzan çektim, sıra sonuna kadar tekrarladım
6. sıra: ilk deliğe 2 sonra ki 6 deliğe 1 trabzan çektim, sıra sonun kadar tekrarladım
7.-10.sıra: her deliğe bir trabzan çektim, ama bir soldan sağa doğru gittim. Yani başladığım noktadan ileri gitmek yerine geri geri ördüm.

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...