Yeni webshopum açıldı! Sizde buyrun

25 Ocak 2012 Çarşamba

Geri dönüşüm projemin ilk aşaması

Bir kaç ay önce youtube da içecek kutularının açma halkaları ile yapılan çantalar görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti. Ama evde içilen içecekler ile o kadar çok açma halkası biriktiremem diye yapmayı düşünmedim önce. Sonra eşime, anneme, arkadaşlarıma anlattım ve hep beraber evde ve işyerinde  içilen içeceklerin açma halkalarını biriktirdik. Ve nihayet bugün ilk adımı attım ve kızıma kütüphane çantası yapmaya başladım. Bu hemen bir günde bittecek gibi değil bu yüzden de bugün birinci aşamayı yolluyorum. Umarım bir an önce sonucu da yayınlayabilirim.


24 Ocak 2012 Salı

Eskilerden kalmalar


İki gündür yeni bir şeylere başlayamadım. Daha bloğa yeni başlamışken, hemen kaytarıyor gibi olmamak için bugünde daha önceden yaptığım ve belki bir gün lazım olur diye çektiğim eski el işlerimin resimlerini yayınlamaya karar verdim. 
İlk olarak kızıma ördüğüm, birlikte tasarladığımız tek kollu yakası şal olarak ayrıda kullanılabilen kazakBunlarda bir arkadaşımın oğullarına ördüğüm patikler. 
Bilgisayarımda kayıtlı olanlar bu kadarmış. Diğerlerini de yükleyince ilave ederim artık.

22 Ocak 2012 Pazar

İnciçiçeği gizli anahtarlık


Ne zaman ellerim dolu olarak kapıya gelsem anahtarım muhakkak çantamın en dip, en ulaşılması güç yere girmiştir. Onu bulmak için elimdekileri yere bırakmam, çantamı alt üst etmem ve hatta çoğu zaman içindekileri çıkarmam gerekir. Belçika yağmurlar ülkesi olduğu için de genellikle bunların hepsini ya tek elde şemsiye ile yada yağmurun altında sırılsıklam olarak yaparım. Sonunda artık yeter dedim ve kendime çantamın dışına süs olarak takacağım, içinde anahtarlarımın olduğu dışarıdan bakan birinin hemen aklına gelmiyecek çok güzel bir anahtarlık fikiri geldi aklıma. Anında uygulamaya geçtim. Hemen kızıma da bir tane ördüm.

Yapılış:
Önce 34 zincir çekip yuvarlak şekilde birleştirdim. Hiç eksiltmeden veya çoğaltmadan 3 sıra trabzan ördüm. Sonraki 3 sırayı her trabzanda bir eksilterek gittim yani ilk sırada 34 ilmekten 17 ye indirdim. 2.sırada 17den 8 e ve 3.sırada 8den 4 e. böylece çan şeklini almış oldu örgü. Geniş tarafına farklı renkte iple kenar yaptım. Bunun için 1. sırayı ilk deliğe 3 trabzan örüp 3 zincir çektim ve 3 delik ilerisine battırdım ve tekrarladım. 2. sırada yaptığım 3 trabzanın ortasına sık iğne ile başlayıp zincirlerin boşluklarını tekli, çiftli, üçlü, çiftli, tekli trabzan yaparak yelpaze şeklinde doldurdum ve yine bir önceki sırada yaptığım 3 trabzanın ortancasının içine batırarak sık iğne ile birleştirdim, bunu da sıra sonuna kadar tekrarladım. Turu tamamladığımda ortaya inciçiçeğine benzer birşey çıktı.
Bunun içinden anahtarları geçirebilmek için önce alt kenarları yaptığım yünden 40 zincir çektim içinden anahtarlığı geçirip bağladım. İnciçiçeğimin üstte kalan küçük açıklığından zinciri geçirdim ve iki ucunu birleştirip düğme şeklinde örerek tekrar çıkmasını engelledim.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...