Yeni webshopum açıldı! Sizde buyrun

25 Mayıs 2013 Cumartesi

evyapımı laptop soğutucusu

Bu sene annemin doğumgünü için ne alsak diye düşünürken aklıma laptopunu sık sık kullandığı için bir laptopsoğutucusunun iyi bir fikir olacağı geldi. Ama annemin hediyesinin özel birşey olması için herhangi birtanesini satın almak yerine kendimiz bir tane yapmaya karar verdik eşimle.
Birkaç parça tahta (gerçi daha hafif birşey olursa daha iyi olacağını fark ettik), 2 bilgisayar vantilatörü, 1 elektrikprizi, 8 tane kauçuk ayak ve kaplayacak kadar deri kullanarak yaptığımız soğutucuya bir de orjinal olması için metal bir parçaya annemin adından yola çıkarak bir marka adı yazdık. 


     24 Mayıs 2013 Cuma

Zigzag saç örgüsü

Kızlarımın saçlarını her gün farklı bir model yapmaya çalışıyorum.
Arkadaşlar yapılışlarının açıklamasını istediler, ama sözlü olarak anlatması zor olduğu için resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Bugün  findık kurdumun saçı basit birşey gerçi. Ama bu örgü ile bütün gün dolaştıktan sonra küçük küçük kıvırcıklar oluşuyor ve fındık kurdum buna bayılıyor. Evde saç köpüğü bitmiş, bu yüzden örgüler çok düzgün olmadı aralarından uçuşan saçlar var.

Saçlarını tarayıp ortadan ayırdım.

6 eşit parçaya ayırıp, sol ön, sağ orta ve sol altı toka ile tutturdum. Saç köpüğüm olsaydı şuan boşta kalan saçlara köpük sürmenin tam zamanıydı.

Açıkta kalan saçları sağ üst köşeden başlayıp zigzag oluşturarak sol alt köşede bitecek gibi ördüm.  
Tokaları çıkartıp (varsa saç köpüğü sürüp)  sol üst köşeden başlayarak az önce ördüğümün ayna görüşünü öreceğim. Sol üstden sağ ortaya geçerken bir önce ki örgünün üstünden geçirdim. Sağ ortadan sol alta geçerken ise ördüğüm saçları daha önceden ördüğüm saçların altından geçirerek ördüm.
Umarım anlata bilmişimdir :)

23 Mayıs 2013 Perşembe

Amigurumi geyik

Bir arkadaşın babaannesi amigurumi geyik yapma seti hediye etmiş kendisine ve bir daha geldiğimde sonucunu görürüm artık diyerek yapması için biraz zorlamış. Ama arkadaşın tığ veya örgü ile hiç arası olmadığı için, aldığı gibi ('babaannem tekrar gelmeden bunu bana yapıp hazırlarmısın' diye) bana getirdi. Bugüne kadar hiç cesaret edipte amigurumi yapmamıştım, biraz korkarak başladım. Setin kitapcığında yazanları  teker teker yaptım ve galiba oldu. En azından babaanne beğenmiş :).
Doğrusu korktuğum kadar zor değilmiş. Sadece yapılış tarifinin bir kopyasını almadan geri iade etmeseydim, kesin bir kaç tane daha yapardım.
22 Mayıs 2013 Çarşamba

Bileklik

Büyük kızımın sürekli yeni takı arayışı ve elime geçen bir parça zincir, birkaç boncuk sayesinde ortaya yeni bir bileklik çıktı. Kızımın çok hoşuna gitti ve daha fazlasını istiyor. İlk iş gidip daha fazla zincir ve boncuk alıp değişik değişik modellerini yapmayı düşünüyorum.
Aklımda çok fazla fikirler var, yaptıkca ilave ederim buraya. 
Bu seferkinin yapılışı çok basit her deliğe bir trabzan, 2 zincir ve bir sonrakine tekrar trabzan. Bu şekilde sıranın sonuna kadar gittim, ikinci sıra zincir çektiğim yerlere bir sık iğne, bir boncuk ve bir sık iğne ile geri döndüm. Sıra sonunda düğmenin etrafından dönecek şekilde zincir çekip başladığım noktaya bağladım. Karşı tarafa düğmeyi diktim ve kullanıma hazır.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...