Yeni webshopum açıldı! Sizde buyrun

18 Nisan 2012 Çarşamba

Gazete kağıdından sepetPosta kutumu doldurup taşıran reklamları ve gazeteleri atmakla bitiremedim, kullanmaya karar verdim. Açık raflarımın daha derli toplu görünmesi için uygun ölçüde sepet arıyorum ne zamandır. Atmak için biriken dergi ve gazeteleri görünce bir zamanlar okuduğum birşey geldi aklıma. Gazeteleri dolayıp sepet yapıyorlardı, çok da hoşuma gitmişti. Gazetemiz var, dergimiz var, iki tane çok hevesli bıcırığımız var ne duruyoruz sepet yapsak ya dedik ve başladık. İlk defa yapmanın acemiliği, üç elin bir birine dolanması, kızların yorulup kaçması sonucu biraz çarpık oldu ama ilk defa için fena değil sanki.Yapılış:
Gazeteyi ortadan ikiye kestik

Tekrar ortadan ikiye katladık ve kestikBu şekilde elde ettiğimiz şeritleri, çöpşiş sopası yardımıyla ince rulolar haline getirdik ve uçlarını tutkalladık. (Fındıkkurdumun yaptığı gibi rulonun yarısında sopayı çekmeyi unutmayın sakın, sonradan içinden çıkarması çok zor oluyor)Önce iki tane ruloyu dikine yan yana koyup bir tanesini yatay olarak birincini altından ikincinin üstünden  geçirdik. 4. ruloyu 3. rulonun tersinden geçirdik. Yani birincinin üstünden ikincinin altından.
5. ci tekrar dikey olarak bu sefer 3. ve 4. nün altından ve üstünden geçirdik. Bu şekilde  tabanı istediğimiz boya gelene kadar devam ettik. Rulolar kayıp araları açılmasın diye mandal ile tutturduk. 


Sepetin üst kısmına geçmek için daha uzun rulolara ihtiyacımız olduğundan rulonun sivri olan ucuna tutkal sürüp öbür rulonun içine doğru soktuk. Tutkalın biraz kurumasını bekledik.
Tabanın son sırasında altta kalanları yukarı kıvırdık ve uzattığımız ruloyu başlangıçta uc kısmını 1 cm açıkta bırakacak şekilde tüm yukarı kıvırdığımız rulolara tutkalladık.  Ruloyu köşeye gelince köşenin şeklinde bükerek sepetin etrafından geçirdik ilk başladığımız noktada tekrar tutkalladık. Kaymasın diye mandallarla tutturduk. İkinci sırada tabanda yaptığımız gibi bir önceki rulonun altan geçirdiğimizi üstten, üsten geçirdiklerimizi alttan geçirdik. Bu şekilde istediğimiz yüksekliğe gelene kadar devam ettik.


Son sırada kalan uçların hepsi aynı boya gelecek şekilde kestik ve duruşlarına göre içe veya dışa katlayıp tutkalladık. İçte duranları dışa, dıştakileri içe yapıştırdık. Tutkal kuruyana kadar açılmaması için mandal ile tutturduk.
Son olarak da boyadık. 2 kat boyamakta fayda var, yoksa kuruduktan sonra alacalı oluyor.

1 yorum:

  1. süper fikir bayıldım! Ayrıca kızının ojeleri de çok orjinalmiş :))

    YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...